8.7.2020 – לימוד 38

לצפייה בווידאו של הלימוד

עיקרי הלימוד:

"להיות זה להיות נתפס על ידי האחר.

וכך, ניתן להכיר את עצמך רק באמצעות העיניים של האחר.

החיים שלנו אינם שלנו,

מרחם לרחם אנו קשורים לאחרים – עבר והווה

ודרך כל פשע וכל טוּב לב אנו יולדים את עתידנו"

מתוך הסרט ענן אטלס, 2012

השיעור הפתוח הזה הוא הזדמנות לעשות חזרה על נושאים שחברי הקהילה החדשים פחות מכירים, ואני אנסה להעביר אותם בצורה שתהיה מעניינת גם לותיקים. זו גם הזדמנות לתת חומרים בסיסיים יותר, וגם זמן לשאלות שעולות בכם ושחשבתם עליהן במהלך השבוע.

נושא השיעור היום הוא זיקה קרמתית לאנשים אחרים.

אנחנו יכולים לחלק את האנשים שאותם אנחנו פוגשים בחיים לשתי קבוצות:

  1. קבוצה ראשונה הם האנשים אותם פגשנו בחיים הקודמים.
  2. קבוצה שנייה הם האנשים אותם אנחנו פוגשים לראשונה בחיים האלה.

מה יאפיין את המפגש שלנו עם הסוג הראשון של האנשים – אלה שכבר פגשנו בחיים קודמים? מבחינה רגשית, מה יאפיין את הרגש שנחוש לאותם אנשים שיש לנו זיקה קרמתית אליהם, שכבר היינו איתם פעם?

משתתפת – לדעתי במפגש כזה יופיעו רגשות חזקים, משיכה חזקה או דחייה חזקה. לא רגש פושר.

אורנה – נכון מאוד. לסוג הראשון שייכים האנשים כלפיהם יש לנו סימפטיה או אנטיפטיה ברורות. איתם אנחנו יוצרים קשר עמוק, ולא משנה אם זו סימפטיה או אנטיפתיה. מה שיאפיין את הרגש – שהוא עמוק, שהוא חזק, לא רגש ניטרלי, לא רק חיבה, ולא 'אני מוצאת את הבן-אדם הזה נחמד או יפה'.

לסוג השני שייכים אלו שאין להם השפעה מיוחדת עלינו. נוכל להגיד עליהם שהם נחמדים. אנחנו יכולים לחשוב עליהם דברים טובים או דברים רעים, אבל אנחנו לא מרגישים שיש להם השפעה מיוחדת עלינו.

משתתף – איך יכול להיות שאם פגשתי מישהו בגלגול הקודם, אז מתוך המליארדים בעולם דווקא הוא בדיוק יופיע לידי?

אורנה – התשובה לזה היא קלה מבחינת ההסבר הרוחני: ניקח לדוגמא את האינטרנט – איך זה יכול להיות שכולנו מתכנסים כאן ביום רביעי בשעה 17:30? איך זה יכול להיות, כשכל אחד מאיתנו גר במקום אחר, ואנחנו אנשים שאולי לא היו נפגשים לולא העניין המשותף שלנו כאן בהתפתחות הרוחנית. אז איך זה יכול להיות? זה יכול להיות כי הרשת האינטרנטית יודעת לעשות זאת – 'החכמה האינטרנטית'. עכשיו תתאר לעצמך שהיקום כולו מנוהל ע"י ישויות שהסובסטנס שלהן, ה'גוף' שלהן (למרות שהגוף הוא לא פיזי כמו שלנו), המהות שלהן זה חכמה. כמו שאנחנו בשר ודם, הן עשויות מחכמה. חכמה קוסמית שהאינטרנט הוא צל חיוור לידה. החכמה הזו שלהם יודעת להביא כל אחד ואחד מאיתנו בזמן הנכון למקום הנכון למפגש קרמתי. לפעמים החכמה הזו תעשה שאתה תתעכב במקום מסוים כדי שתגיע בדיוק בשעה הנכונה למקום מסוים. לפעמים החכמה הזו תעשה שאתה תתחתן עם אישה מסוימת, אבל זו לא האישה שלך, והאישה שלך צריכה לבזבז זמן בכל מני מפגשים שלא יצאו מהם יחסים קרובים, עד שאתה 'תואיל בטובך' להתגרש. לפעמים אתה תאיץ תהליכים כדי לפגוש בדיוק את האירוע או את האדם.

כל זה מנוהל ע"י חכמה קוסמית. אלו הן רוחות החכמה השייכות להיררכיה השנייה ומוציאות לפועל את מה שנהגה על-ידי היררכיה גבוהה עוד יותר, ההיררכיה הראשונה – השרפים, הכרובים והכתרים. זו היררכיה גבוהה מאוד, ביטוי מאוד גבוה של האלוהות האינסופית.

כל הקשרים הקרמתיים בעולם נוצרים בכל רגע ורגע, כל מי שצריך להיפגש עם מישהו נפגש עם מי שהוא צריך להיפגש, כל מי שצריך להיפגע בתאונת דרכים נפגע בתאונת דרכים, וכל מי שצריך להיוושע או להינצל מתאונת דרכים, יצא 5 דקות מוקדם או מאוחר יותר מהבית, וינצל. אלה רק דוגמאות. יש 'רשת אינטרנטית' עצומה שמנהל אותה בורא עולם.

נחזור לנושא המפגשים הקרמתיים: אומר שטיינר שאת בני האדם שקרובים אלינו ביחסים קרמתיים אנחנו לא שופטים דרך האינטלקט ולא מבחינה אסטטית. הם מוצאים/לא מוצאים חן בעיננו ממקום הרבה יותר עמוק. אנחנו יודעים שהאינטלקט הרגיל שלנו שייך רק לגלגול אחד, משום שהוא תלוי במוח, והמוח שייך לגוף. בעזרת האינטלקט אנחנו לא תופסים קשרים קרמתיים. אנחנו תופסים את הקשרים האלה קודם כל במעין תחושה כזו – יש משהו באדם הזה שמפעיל אותנו, הוא משפיע עלינו. לא רק על האינטלקט או על החוש האסתטי שלנו, אלא הוא משפיע על הרצון שלנו. לפעמים אנחנו רוצים לעשות מה שהוא עושה. אנחנו לא אומרים את זה לעצמנו ולא יודעים שכך הדבר כל עוד לא למדנו יחסי קרמה.

אני זוכרת את המפגש שלי עם המורה שלי, שאחרי זמן מסוים הוא שאל אותי מה אני רוצה לעשות עכשיו, אחרי המשבר הגדול, כשהייתי על פרשת דרכים, ואמרתי 'אני רוצה לעשות מה שאתה עושה, זה מה שאני רוצה לעשות'.

לפעמים אנחנו מרגישים עם אדם שיש לנו קשר קרמתי אתו, שהרצון שלנו מחובר אליו. אנחנו קשורים לבני אדם בסימפטיה או אנטיפתיה עמוקה, וגם דרך הרצון שלנו, אם פגשנו אותם בחיים הקודמים.

הקרמה שלי עם אדם שהכרתי בחיים קודמים מכונה 'קרמת ירח'. הירח מסמל את העבר. קרמת עבר. קרמת עתיד מכונה 'קרמת שמש'.

הירח מסמל גם תודעה שאינה תודעה ערה, אלא תודעה חלומית. בגרף של 'התפתחות האדמה' אמרנו שהאדמה התחילה במצב של שבתאי קדמון, אח"כ שמש קדמונית, ואז ירח קדמון. כשהאדמה שלנו הייתה בפאזה הקודמת שלה, הפאזה של ירח קדמון, אנחנו לא היינו בני אדם כמו היום. לא הייתה לנו חשיבה אינטלקטואלית ערה, הייתה לנו חשיבה חלומית, כמו לילד עד גיל 3 או 4. לא תפסנו דברים בצורה ערה. נדבר על זה כשנדבר על התפתחות האדם והאדמה.

הירח מסמל את קרמת העבר ומסמל גם תודעה לא ערה. כשאני פוגשת אדם דרך קרמת עבר אז אני לא מזהה אותו  דרך האינטלקט, אני מזהה אותו דרך החושים שהיו פעם נחלת האדם כחושים שכיוונו את חייו. זו חלומיוּת כזו, שאני מזהה אותו, אך לא בתודעה ערה. משהו מושך אותי אליו אבל אני לא יודעת לשים על זה את האצבע. רק אחרי שנים, כשבאים ליעוץ, ואני שואלת את המיועץ או המיועצת שאלה מוזרה שתכף אגיד מה היא, פתאום אנחנו מביאים לתודעה משהו שהיה בצורה לא מודעת.

השאלות שאני שואלת הן:

  • למה התחתנת עם הבן-אדם הזה? מה משך אותך אליו?
  • שאלה נוספת, ויותר קשה: מה משך אותו אלייך, למה הוא התחתן איתך?

ברור שיש את הדברים החיצוניים, שהם רק הטריגר, לדוגמא: מי שלא אוהב גבוהות ונמשך רק לנמוכות, אז את תדעי שכדי למצוא חן בעיניו את צריכה להיות נמוכה. אבל כמובן שזו לא הסיבה שהוא נמשך אלייך. הוא נמשך אלייך מתוך תחושה שיש משהו שאת והוא יכולים לעשות ביחד לתיקון של שניכם. ורק אחרי שנים, כשאני שואלת את השאלה הזו בחדר היעוצים, אנחנו מביאים את המשיכה הזו לתודעה ערה. אז אנחנו יכולים להמשיך ולעבוד, ולראות למה אני לא צריכה להתגרש ממנו, גם אם היחסים קשים. לא תמיד, אבל בהרבה מקרים – למה אני לא צריכה להתגרש? כי יש לנו יחסים קרמתיים מאוד חזקים, ובאנו לכאן לתקן דברים אחד אצל השני, וזה היה מקור המשיכה שלנו אחד לשנייה. אם אפשר להימנע מלהתגרש, אם אפשר לעשות את התיקון, אז אנחנו בעצם לא חוזרים על אותו דבר ויכולים להמשיך להתפתח. יכול להיות שזו תהיה הפעם האחרונה שנפגש, אבל אם יש לנו עדיין דברים לא פתורים, אז מן הסתם נפגש עוד פעם.

זוהי קרמת עבר, ואם אני רוצה להתחקות אחריה אז אני יכולה להתחקות לאחור אחרי כל המהלכים שכיוונו אותי לאדם המסוים. אוכל לראות איך בכל צומת אני בחרתי במסלול שאפשר להמשיך להביא אותי אל האדם הזה שקשור לקרמה שלי. אני מציעה לכם לעשות את החקירה הזו – ההתחקות אחר המהלכים – בבית ובחברותות. העבודה האישית בבית ובקבוצות היא חלק אינטגרלי וחיוני בעבודה שלנו.

זה נושא מעניין מאוד, ולאו דווקא קשור לאנתרופוסופיה – כמה יקומים מקבילים יכולים להיות לנו? פוטנציאליים, שמתוך הבחירה לעשות פעולה מסוימת קיבלנו את היקום הזה, אבל אם היינו בוחרים 'קצת הצידה' אז היינו ביקום אחר. לפי דעתי, יש אינסוף כאלה יקומים מקבילים של פוטנציאלים אסטרליים. פוטנציאליים אסטרליים – שהבחירה שלא נבחרה יכלה להיבחר. אולי אלו לא יקומים פיזיים. זה רעיון שמרגש אותי, ואין לו כרגע קשר ישיר לאנתרופוסופיה או לנושא שלנו.

על-מנת שאני אפגוש את האדם הזה, כל ההיררכיות כולן צריכות לעבוד.

אנחנו רואים כאן 3 היררכיות – 3 קבוצות של ישויות גבוהות מאיתנו, שכל אחת מורכבת משלושה 'סדרים' של ישויות אחרות. בקבלה זה מכונה 'עשר הספירות'. היום נדבר עליהן במושגים של האנתרופוסופיה.

ההיררכיה הראשונה היא הכי גבוהה, הכי קרובה לאלוהות האינסופית, והיא מורכבת משרפים, כרובים וכתרים. השמות האלו נשמרו כך גם באנגלית: Seraphim, Cherubim .

על מנת שאפגוש מישהו ברמה הפיסית הן חייבות לעבוד – הן חייבות להפגיש אותי עם בעלי. כל ההיררכיות הנמוכות יותר – אין להן את הכוח הזה.

אבל זה לא מספיק שרק אפגוש את בעלי, כי אני יכולה לא 'לזהות' אותו, לכן אני חייבת גם להתאהב בו.

ההיררכיה הראשונה פועלת על הרצון. רצון באנתרופוסופיה זה הדבר הכי עמוק. זה נמצא בתת-מודע. בתת-מודע נמצא הרצון של הקרמה.

כדי שאני אתאהב – מי ששולח לי את החץ ופועל על הרגש שלי – זו ההיררכיה השנייה. היא פועלת על הרגש – להתאהב בבעלי, או להימשך אל מה שהמורה הרוחני שלי מביא, וכדומה. כלומר; זה לא מספיק שאפגוש אותו, אני חייבת גם להתאהב בו.

ההיררכיה השלישית היא ההיררכיה הכי קרובה אלינו והיא פועלת על המחשבה. היא מורכבת מהמלאכים, ארכי-מלאכים וארכאי.

אנחנו נדבר בהמשך על כל היררכיה והיררכיה, ואתם תרגישו שאתם ממש מיודדים איתן, ממש מכירים אותן.

כל ההיררכיות ביקום פועלות על מנת שכל אדם יפגוש את מי שהוא צריך לפגוש. מפגשים קרמתיים הם מפגשים שמתוכננים הרבה זמן בעולם הרוח, וצריך כוחות רוחניים מאוד גדולים כדי שאנחנו נפגוש את מי שאנחנו צריכים לפגוש כדי לעשות איתו משהו עוד פעם. זו חכמת היקום.

אבל – מהרגע בו אנחנו נפגשים עם בן-הזוג שלנו, זו כבר לא קרמת עבר, זו קרמת עתיד. למה?

כל הקונסטלציה הקוסמית והארצית הסתדרה כך שאפגוש את זה שצריך להיות בן-זוג שלי, שאני מכירה אותו מקרמת עבר. ואז, לאחר שהמפגש התרחש, נגמרת קרמת העבר, כי זה כבר התממש. מעכשיו פועלת קרמת עתיד.

קרמת עתיד מכונה קרמת השמש. למה שמש? כי השמש מסמלת את ה'אני', את החירות. זה כבר לא משהו שבא מהעבר, מתוך התת-מודע, אלא מה שקורה עכשיו – יש לי חירות בו. מה החירות שלי?

כשאני פוגשת אדם שיש לי קרמת עבר איתו, אין לי בחירה – אני פוגשת אותו ואז נמשכת או נדחית על-ידיו. אם נמשכתי לבעלי, ואז מגיע משבר – עכשיו זו קרמת עתיד. פה יש לי בחירה להמשיך או לעזוב. אני מדגישה את זה כי כשבאים מיועצים עם השאלה 'להתגרש או לא להתגרש' אנחנו צריכים לחקור היטב אם האדם שמתגרש לא מממש בעצם את מה שבא לעשות כאן.

לדוגמא: גבר ואישה – זוג. הדפוס ביניהם היה שהיא משרתת ומרַצַה והוא אדון ואציל. הלכו ליעוץ ביוגרפי, לא אצלי, ובאימגינציה עלה שככה היו היחסים ביניהם בחיים קודמים: הוא באמת היה אדון ואציל והיא הייתה משרתת שלו. נפגשו כאן לעשות תיקון. גילו שזה הדפוס ביניהם והוא מתגשם גם בחיים האלה. הגבר רצה להתגרש, הוא אמר שאינו רוצה אישה כזו. באופן חופשי הוא בחר להתגרש.

מבחינה קרמתית הוא עשה טעות. הוא האריך את הדרך – כי הוא לא הצליח לפתור את הדפוס הזה שהוא בא לכאן כדי לפתור אותו: הוא בא לכאן כדי לפתור את יחסי אי-השיוויון, את יחסי ה'אדון-משרת'. זו החלטה מלפני הלידה לבוא ולנסות לפתור, אבל מכיוון שיש לנו את החירות אז אנחנו יכולים לבחור מה לעשות בחיים הנוכחיים. הם התגרשו.

עלינו לשים לב: אדם שיש לנו יחסים קרמתיים איתו – לא לבזבז אותם. לא לפספס אותם. זה קל לבזבז אותם, כי האדם הזה מעלה בנו רגשות מאוד חזקים. בהתחלה זו יכולה להיות משיכה גדולה, ואח"כ זו יכולה להיות אנטיפתיה נוראית – זה כמובן מעיד שיש לנו יחסים איתו מחיים קודמים.

בכל פעם שיש לנו משבר עם מישהו קרוב אנחנו צריכים ללכת ליעוץ, על-מנת לבדוק האם באמת הגיע הזמן שהקרמה נגמרה. יש מקרים כאלה – ששימשנו מלאכים אחד לשני, וזהו, התפקיד נגמר. אבל הרבה פעמים יש גירושים מיותרים, מתוך הנחה מערבית מודרנית, שאתה ואני באנו לכאן לעשות כיף חיים עד המוות ולא לאתגר אחד את השני במה שיכאיב לנו. ככה מפספסים שיעורים קרמתיים.

זה החלק הראשון של הנושא, ואת החלק השני נמשיך בשיעור הפתוח הבא שיהיה איתי.

אתם מוזמנים לשאול שאלות.

משתתף – בין כל בעל ואישה יש יחסים קרמתיים? או שיש זוגות שחיים יחד בלי יחסים קרמתיים?

אורנה – זו שאלה טובה, כי יש נישואים של שידוכים, יש כל מני סוגי נישואים. אבל אם יש לך רגש חזק מאוד למי שהתחתנת איתה, אז כנראה שיש בינכם יחסים קרמתיים. היום אפשר לעשות הכל – היום יש ילדים שיכולים לרצות לבוא לעולם לאמא מסוימת, אבל לאמא הזו יש בחירה: הבחירה שלה לעשות הפלה, או לא. אז מה קורה עם המסלול הזה? הילדים האלה צריכים למצוא מסלול אלטרנטיבי להגיע אל האמא הזו, או לעולם בכלל.

החירות שיש לנו היום משנה את המפגשים הקרמתיים. יכול להיות שיש לאמא קשר לנשמה שצריכה להיות הילד שלה, אבל היא עקרה. גם זה קורה. אבל בברזיל יש מישהי שיולדת ילד ומוסרת אותו לאימוץ, ואז הילד הזה מגיע לאמא העקרה, וזה הילד שהיה צריך להיות אצלה. יש כל מני תיקונים קרמתיים. לכל אחד החירות לעשות כרצונו בבחירותיו, אין כאן הנחייה לעשות משהו מסוים. בכל אופן, שטיינר אומר שאם יש יחסים מאוד עוצמתיים – בדר"כ אלו יחסים שלא התחילו בחיים האלה.

משתתפת – לגבי הסיפור על הזוג, האם הם זכרו שהם נפגשו בחיים הקודמים?

אורנה – הם עשו אימגינציה ביעוץ הביוגרפי והם יכלו לחוש, לדעת, שאכן זה היה סוג המפגש שלהם בחיים קודמים. גם את יכולה לדעת, יש עבודה שאפשר לעשות ואפשר לדעת.

תתחילו לחשוב על זה, להרהר באנשים מאוד קרובים אליכם, ובאנשים פחות קרובים אליכם, ולבדוק את זה לאור הידע שניתן כאן היום. לחוש את זה, לא לחשוב על זה. זה לא שלחשיבה הרציונלית אין תפקיד. יש לה תפקיד – התפקיד של החשיבה הרציונלית בהקשר לנושא היום הוא לנסח את מה שאני חשה, להעביר לתודעה ערה את מה שאני חשה בתודעה חלומית יותר.

בשיעור הבא נמשיך עם נושא זה.

בשיעורים אלו, כאמור, נדבר על נושאים מוכרים, אבל בגוון אחר, כדי לענות על הבקשה והצרכים של אנשים ותיקים כמו גם חדשים. תעשו עבודה בין לבין השיעורים.

"להיות זה להיות נתפס על ידי האחר.

וכך, ניתן להכיר את עצמך רק באמצעות העיניים של האחר.

החיים שלנו אינם שלנו,

מרחם לרחם אנו קשורים לאחרים – עבר והווה,

ודרך כל פשע וכל טוּב לב אנו יולדים את עתידנו."

מתוך הסרט ענן אטלס, 2012

print