אורנה בן דור*

המילה חודש קשורה למילה התחדשות. כל חודש קשור לתיקון מסוים שמביא אור חדש לבריאה, ואפשרויות חדשות עבורנו. יש 12 חודשים בשנה, כאשר המילה שנה מצביעה על שינוי. כל שנה היא הזדמנות לשינוי.

חודש אלול הוא חודש ההכנה. הכנה למה? הכנה לחודש תשרי שהוא החודש שבו נבראה הבריאה. חודש ניסן הוא ראש השנה לנשמות, לבריאת האדם. התודעה האנושית, תודעת החירות נבראה בניסן, ביציאה של בני ישראל ממצרים – מבית עבדים לחירות. לכן, בתורה נחשב חודש ניסן לחודש הראשון. תשרי הוא החודש של לידת העולמות, והוא החודש השביעי. לפיכך, אלול הוא החודש השישי.

אומר האר"י הקדוש שטרם הבריאה היה אור אינסוף פשוט ממלא את כל המציאות. הבריאה היא רצונו של הבורא לגלות את פעולותיו, שמותיו וכינויו. "וכאשר עלה ברצונו הפשוט לברוא את העולמות ולהאציל את הנאצלים,להוציא לאור שלימות פעולותיו, שמותיו וכינוייו, שהיתה זאת סיבת בריאת העולמות. (תלמוד עשר הספירות, כרך א', האר"י הקדוש, אות ב')

אלול הוא עליית המחשבה, הרצון, שלפני הבריאה, ההרהור (ההריון) שלפני הלידה.

מתי בדיוק עלה הרצון הזה בזמן?  המילה זמן בחכמת הנסתר אינה מרמזת על זמן כפי שאנו תופסים אותו, אלא כהזמנה. הבורא מזמין אותנו לתהליך, שמבחינתנו נחווה בזמן, כל שנה מחדש; תהליך שבו נוכל לצמצם את הפער ולהתקרב אליו ואל תכונותיו.

אלול מכונה עת רצון וַאֲנִי תְפִלָּתִי לְךָ השם עֵת רָצוֹן (תהילים ס”ט, י”ד). זהו זמן מיוחד, בו הבורא מתרצה אלינו, ואנחנו יכולים לבקש סליחה ורחמים. דִּרְשׁוּ השם בְּהִמָּצְאוֹ, קְרָאֻהוּ בִּהְיוֹתוֹ קָרוֹב (ישעיהו, נ”ה ו’). אנו יכולים להתכונן לבריאה חדשה, ללידה חדשה שלנו שמתרחשת בחודש תשרי.

מערכת היחסים בין הבורא למערכת הנשמות מתוארת כמערכת יחסים בין איש לאישה. הפסוק משיר השירים המיוחס לחודש אלול הוא – ג אֲנִי לְדוֹדִי וְדוֹדִי לִי (שיר השירים ו') – ראשי תיבות אלו"ל. והכוונה היא שכאשר אני מכפיפ/ה את עצמי לרצון הבורא, אפשר שהבורא יעשה רצונו כרצוני.

הגימטריה של אלול זהה לזו של בינה (67). ספירת בינה היא האם הגדולה, הרחם, הרחמים. בינה היא גם בחינת תשובה, היא הספירה שרוצה לשוב לבורא, להכיר אותו. בחודש הזה אנחנו מסוגלים לקבל את אפשרות התשובה; יש סיוע גדול לכך משמים. אלול ממתיק את הדינים של ראש השנה, שחל בתשרי. בתורה, הדמות שמייצגת את הדינים הוא יצחק. רבקה אשתו, מייצגת את החסדים שממתיקים את הדינים. הדבר מתואר כהשקיית המים. יד וְהָיָה הַנַּעֲרָ אֲשֶׁר אֹמַר אֵלֶיהָ הַטִּי נָא כַדֵּךְ וְאֶשְׁתֶּה וְאָמְרָה שְׁתֵה וְגַם גְּמַלֶּיךָ אַשְׁקֶה אֹתָהּ הֹכַחְתָּ לְעַבְדְּךָ לְיִצְחָק וּבָהּ אֵדַע כִּי עָשִׂיתָ חֶסֶד עִם אֲדֹנִי: (בראשית כד'). המים נחשבים לתורה, שהלימוד בה וההתעמקות בדרך שהיא מורה לנו ללכת, המאור שבה, ממתיקים לנו את הדרך.

לכל חודש מזל המתאים לו, המוזכר כבר בספר יצירה, שנחשב לספר הקבלה הראשון. המזל של חודש אלול הוא בתולה, והוא מצביע על היכולת לייצר קרקע בתולית חדשה, התחלה חדשה.

הכח של אלול זה להשיב אותנו אל שורש הנשמה שלנו, להשיב אותנו הבייתה, למפגש עם הבורא.

* בהשראת הרב דוד אגמון והרבה נוימן-איל.

 

print