חלומות כשער לעולמות הרוח / אורנה בן דור

ציור:Comfreak

ו וַיֹּאמֶר, שִׁמְעוּ-נָא דְבָרָי; אִם-יִהְיֶה נְבִיאֲכֶם-יְהוָה בַּמַּרְאָה אֵלָיו אֶתְוַדָּע, בַּחֲלוֹם אֲדַבֶּר-בּוֹ. במדבר יב

בתוכנו חי מקור בלתי מודע של חכמה, אינטליגנציה, תכליתיות, העוזר לנו לראות את עצמנו בפרספקטיבה שונה מזו שאנו מכירים, ופועל לעבר הבראה וכולליות (שלמות) של האישיות שלנו. חכמה זו משתמשת בחלומות כאמצעי תקשורת ומאפשרת לנו להבין באופן מודע את המסרים הסימבוליים. בכל העולם, במהלך ההיסטוריה כולה אנשים תמיד פרשו חלומות. השפה המשותפת של החלום בכל המקום זה הסימבול; שפה זו חורגת ממגבלות השפות המילוליות.

מצב החלום, או החזיון ופירושו נמצא כבר במצרים העתיקה, לדוגמא, בחלומות פרעה. לאחר מכן אנו מוצאים במקדשים היוונים, לשם היו באים האנשים החולים ללון, ובבוקר, כשהיו מתעוררים היו הכוהנים עוזרים להם לפרש את חלומותיהם על מנת להירפא.

בעם העברי נחשבו החלומות כמסרים מאת אלוהים, וניתן למצוא חלומות רבים בתנ"ך, לדוגמא – חלומותיו של יוסף, חלומו של נבוכדנצר מלך בבל שפורש ע"י הנביא דניאל.

החלום הוא אמצעי מסוים בעזרתו עולם הרוח מדבר אלינו; הדיבור הוא ברור ולא מעורפל, אלא שעלינו ללמוד לפרש את השפה הסימבולית שבו.

הסימבולים מתחלקים לשניים:

  • סימבולים אישיים, לדוגמא – אם אני חולמת על הכלב שלי האהוב עלי מאוד, ייתכן שהכלב יהא סימבול לאהבה, לדבר טוב ונעים.
  • סימבולים קולקטיביים, ארכיטיפיים, המשותפים לקהילה, חברה, עם, או אף לכל האנושות, לדוגמא, הארכיטיפ המכונה הצל, הכפיל – שהנו סימבול לצדדים הנמוכים בבני האדם, אליהם מתכחשים.

החלום הוא גם המקור של המיתוסים.

"מצב של תודעת-חלום או תפיסה של עולם אמיתי בסימבולים אסטרליים (נפשיים), זהו המקור של כל המיתוסים. מיתוסים מתארים עולם אסטרלי הנראה בחזיונות (visions) סימבוליים."

שטיינר, 'קוסמולוגיה אזוטרית', הרצאה 4, עמ' 23-24, 2019

החלום קשור למטרה הבלתי נראית של האישיות, שאינה נובעת מהאגו המודע אלא ממקור בלתי-מודע. על מנת להבין את החלומות, עלינו לשאול תמיד את השאלה: מדוע החלום המסוים הזה הגיע? עלינו לכבד את האוטונומיה של החלום, כלומר: לחלום יש אמצעים משלו להודיע לנו את מה שהוא בוחר להודיע.

לחלומות יש רמות משמעות ותובנות רבים, והם יכולים להיות מאוד לעזר אף אם אנו לא מזהים מייד מה הכוונה שלהם. באופן כללי, יש לחלומות יותר ממשמעות אחת ברבדים שונים של התודעה התת-מודעת.

ישנם סוגי חלומות שונים עם מטרות שונות: לדוגמא, החלום יכול לפצות (קומפנסציה) על נקודת המבט המודעת שלנו, בכך שהוא מביא אינפורמציה שהתעלמנו ממנה, בכך שהוא מרמז על פתרונות בלתי צפויים לבעיות, בכך שהוא זורה אור חדש על מצבים, או שהוא מראה לנו חלק מעצמנו שלא הכרנו.

ניתן להשוות התעלמות מהחומר העמוק של חלום בעל משמעות  לאי פתיחתו של מכתב מחבר אישי מהימן. אף אחד לא מכיר את האדם האינדיבידואל טוב יותר מאשר התודעה התת-מודעת שלו.

על מנת לפרש חלומות, אנחנו חייבים 'לצאת מהקופסה' של החשיבה הרגילה, הלוגית. לחלום יש אוטונומיה משלו והוא ישתמש בכל דבר אפשרי כסימבול למשהו אחר.

לדוגמא, בקורס חלומות שהתקיים ממש לאחרונה בבית ספרנו, אחת המשתתפות בקורס חלמה חלום שהתחיל ב – אחד חלקי 16 (1/16) היא לא הבינה מה משמעות המספר הזה, ולמה הוא מגיע בחלום.

שמנו לב שכל החלום נחלם בצורה פרגמנטרית, קטעים קטעים של מציאות. בחלום הופיע גם פיצול: האישה עלתה במדרגות ובו זמנית ראתה את עצמה הולכת ברחוב.  כמו כן, האישה, דווחה שהיא 'מוצפת' בחלומות בזמן האחרון, כך שהיא לא יכולה לשאת אותם יותר, וחווה כאב עז ושבר כתוצאה מכך.

הבנו שהמספר 1/16, שהנו שבר – מסמל שבר בחייה של האישה. כך, מספר רנדומלי, שאת פשרו אי אפשר היה להבין תחילה, התגלה כסימבול לדבר חשוב. לאחר מכן גילינו גם מדוע המספר המסוים הזה הופיע ולא שבר אחר.

אינטואיציה נוספת שעלתה בנו היתה בחלום של משתתפת שחלמה שאני מגישה לה כרוב סגול, והיא לא יכלה לתת לכך פשר.

הבנו שהמילה כרוב משמשת גם כמילה נרדפת למלאך. וסגול הוא צבע הנחשב לרוחני. ובכך נפרצה לנו דרך להבנת החלום.

בקורס ניתחנו חלומות רבים, והחוויה הייתה מרתקת ומפעימה.

צעדים פשוטים לפרשנות חלום (kevin Todeschi – Dream, Images and Symbols)

  1. כתבו את החלום מייד לאחר היקיצה… אף אם אתם זוכרים רק צבע, סצנה, או תחושה, כתבו זאת. אם אתם קמים באמצע הלילה, החזיקו מחברת חלום ליד המיטה וכתבו כמה סצנות שיזכירו לכם, כך שתוכלו לכתוב את החלום כולו כשתתעוררו בבוקר. אפילו אם יש לכם תחושה של שינה טובה, כתבו גם את זה. תנו לתת-מודע לדעת שאתם רציניים.
  2. שימו לב שהרגש שיש לכם אודות החלום הנו חשוב באותה מידה של פרשנות כלשהי. מה התגובה הרגשית שלכם לעולם, לדמויות האחרות בחלום או לפעולות המתרחשות בחלום? ציינו גם את הפעולות, הרגשות, התחושות והשיחות של כל אחת מהדמויות בחלום שלכם.
  3. זכרו שפעמים רבות כל דמות בחלום מייצגת חלק מעצמכם. אנשים אחרים יכולים לשקף לכם היבטים של האישיות, התשוקות והפחדים שלכם. אפילו אם דמות בחלום הינה דמות אמיתית אותה אתם מכירים, בדרך כלל דמות בחלום מייצגת היבט של עצמכם ביחס לאותו אדם.
  4. חפשו סימבולים, דמויות ורגשות חוזרים בחלומות שלכם, והתחילו לכתוב מילון חלומות אישי. כתבו את הסימבולים והחשיבות שלהם לכם. כאשר תתבוננו מה קורה בחיים שלכם ולאחר מכן תתבוננו בחלום מסוים, תתחילו לקבל מושג לגבי הסמלים האינדיבידואלים ומשמעותם עבורכם, במיוחד אם הסמל מופיע גם בחלומות נוספים, מאוחרים יותר. אם הסמל היה יכול לדבר, מה הוא היה אומר לכם? הסמל לא מייצג בהכרח את אותה המשמעות עבור בני אדם אחרים, משום שסמלים אישיים הינם אינדיבידואליים בהתאם לבני האדם השונים. לדוגמא, חלום על נפילת שיניים יכול לסמל רכילות לאנשים מסוימים, מוות לאנשים אחרים, אבל אדם שבדיוק קיבל מערכת שיניים תותבות חדשה, יכול לפרש אותם בצורה שונה לחלוטין.
  5. תרגול, תרגול, תרגול! צעד סופי זה, וייתכן שההיבט החשוב ביותר של חקירת החלומות הנו אחת מהדרכים הקלות להתחיל להתאים את תמונות החלום שלך עם חיי הערות שלך. לאחר שתיעדת את החלומות שלך, עשה לך להרגל לחקור אותם כמה שבועות לאחר מכן. חפשו נושאים, מצבים, רגשות וסימבולים חוזרים. אישה אחת מצאה שהחתול שלה, אותו היא אהבה מאוד, הופיע לעיתים קרובות בחלומות שעסקו במערכות יחסים אישיות. האחר גילה ששעון יד או שעון עומד היה סימבול חוזר בחלומות שצפו (precognitive) את העתיד. סוג זה של פירוש חלומות אישיים אפשרי רק בתרגול מתמשך.

ציור: Enrique Meseguer

print