להאמין בשינוי

מאת: רעות נפתלי, יועצת ביוגרפית בהתמחות – בית ספר ”כחותם“.

כיועצת ביוגרפית, אם אינני מאמינה בשינוי ובהתפתחות – אינני יכולה להוביל שינוי. שינוי והתפתחות הם המהות של התהליך הרוחני והנפשי, אותו מבקש האדם המחפש, הכמה והכואב.
לא תמיד אנחנו יודעים את זה. הנפש שלנו מבקשת להיאחז בישן, במוכר, בסטטוס קוו. כאשר אנחנו במשבר ובכאוס, נחפש באינסטינקט את הדרך המהירה והקצרה לצאת ממנו, לחזור לסדר, לשלווה ולנוחות. אך החלק הרוחני שבנו מושך אותנו אל מחוזות אחרים. עבורו – הנוחות, הכאב הנפשי, העונג שלנו – אינם ערך עליון. הרוח שבנו פועלת עפ״י עקרון גבוה יותר – עקרון האמת.
עקרון זה, הוא המניע את גורלנו, תוך שהוא פועל עלינו מתחת לפני השטח ומעליו, על מנת שנקבל את ההזדמנויות והאפשרויות להתפתח, לעשות את הדברים טוב יותר.
אך התפתחות זו כרוכה בכאב, בהסכמה לחוסר נוחות, לכאוס, לחוסר אונים, למוות. מוות של הישן, של הדפוסים, ההגנות והחלקים בתוכנו שהשתלטו עלינו, איתם הזדהינו ולהם נתנו להפוך להיות חזות הכל… מוות לחלקים הנמוכים בנו, הסובייקטיביים והאנוכיים – המחפשים את הנוחות והעונג, וזאת על מנת לאפשר לאלמנט גבוה יותר, לאמת, לטוב וליופי האוניברסליים להיכנס.
כשאני יושבת מול מיועץ – עלי להבין את הביוגרפיה שלו ולקרוא אותה כתמונה גופנית, נפשית ורוחית בה מופיע גורלו, עברו – אך גם עתידו. עלי להחזיק עבורו את האני הגבוה, את הפוטנציאל ואת האפשרות שלו לחופש, גם כאשר הוא אינו רואה זאת בעצמו. עלי להאמין ביכולת ההתפתחות האינסופית שלנו כבני אדם – ובראש ובראשונה להאמין ביכולת השינוי שלי עצמי; לאפשר לנפש להתגמש, להתרחב ולהתעצב מחדש, מול כל התנסות וניסיון, להתעצם ולהתחזק מול כל אתגר וקושי – להיכנע לגורלי, למוגבלות שלי, לאנושיות שלי.
רק אז, ברגעי החסד, אוכל להיות כלי לחוכמה שאיננה שלי, לשלמות שאיננה אני, לאהבה רוחית שלמה ואמיתית, המאפשרת טרנספורמציה, התפתחות והתעלות.
אני מתפללת מידי יום שאזכה בכוחות הדרושים, באומץ, בהתמדה, באמונה. מתפללת שאדע לחזור אל הדרך – גם כשאני מועדת, ושאור האמת יהיה תמיד לנגד עיני.
אני מבקשת לא ללכת שולל אל מול אשליית הנפרדות, לא ליפול לטעות, לפיתוי או לחלקיות שבתוכי. וכדי לעשות זאת עלי להכיר אותם, לכבד אותם ולעולם לא להתכחש להם ולהתעלם מהם. רק אז אוכל לתמוך גם באדם שלצידי, כאשר הוא פוגש את האפילה שבתוכו, ולהחזיק עבורו את אור האמת, האמונה והתקווה של ההתפתחות.
print