יד בתשרי ה'תשפ"ב, 20.09.2021

"אַךְ בַּחֲמִשָּׁה עָשָׂר יוֹם לַחֹדֶשׁ הַשְּׁבִיעִי בְּאָסְפְּכֶם אֶת תְּבוּאַת הָאָרֶץ תָּחֹגּוּ אֶת חַג יְהוָה שִׁבְעַת יָמִים בַּיּוֹם הָרִאשׁוֹן שַׁבָּתוֹן וּבַיּוֹם הַשְּׁמִינִי שַׁבָּתוֹן". ויקרא, כג לט

בְּאָסְפְּכֶם אֶת תְּבוּאַת הָאָרֶץ – תבואת הארץ זו תבואת הארציות, הרצון הארצי לקבל לעצמי, התשוקות, התאוותנות וכל הרצונות הגדולים. אנו מוזמנים, בזמן, במועד הסוכות, לאסוף אותם, את כל אותם הרצונות, ולהפוך אותם למשרתים של תכונת ההשפעה.

הרצון (הארץ) הוא מהותנו. אנחנו לא אמורים לבטל אותו, להדחיק אותו, להתכחש אליו. אדרבא, הרצון הוא המנוע שלנו להתקדמות ולהתפתחות. אלא, שמהותנו כנבראים, שהיא "הרצון לקבל למען עצמנו", עלולה להרחיק אותנו מהבורא, שהוא "הרצון להשפיע". וכאמור – ברוחניות, שינוי צורה קובע את המרחק בין שתי צורות: צורות דומות קרובות זו מזו, צורות שונות – רחוקות זו מזו.

היכולת שלנו להפך את כל התשוקות שלנו לרצון להשפיע – הוא זה שיאפשר לנו לחוש את העונג שבקרבה לבורא, לרוח. להרגיש את שפעו עלינו.

אדם בעל רצון חזק, גם אם הוא השתמש בו בחייו למטרות חסרות-ערך – יכול להשתמש באותו המשאב עצמו להתפתחות ולנתינה. לדוגמא, את הדבקות והחתירה הבלתי נלאית ובלתי מתפשרת למטרה, אפשר לרתום לעבודה הרוחנית.

תָּחֹגּוּ אֶת חַג יְהוָה – לחוג זה לסובב. כלומר, אנחנו יכולים לסובב את כל הרצונות הנמוכים אך בעלי הכח והתשוקה, על מנת להשפיע. לדוגמא, אדם כריזמטי יכול להשתמש בכריזמה שלו על מנת להגדיל את עצמו, או לחילופין – על מנת למשוך אנשים לעבודה רוחנית. הכל תלוי בכוונה.

print