מחדש בטובו בכל יום תמיד מעשה בראשית 30

כ"ב בחשוון ה'תשפ"ב, 28.10.21

נקודת מבט אחת על עשר הספירות

בספר הזוהר, בפרשת תזריע דף מ' כתוב: "בא וראה, כל מה שיש בעולם, לא נוצר אלא בשביל האדם, והכל בשבילו מתקיים וכו'. וכן נאמר שכל העולמות העליונים והתחתונים כלולים באדם, וכל המציאות בעולמות נוצרה עבורו. "

קשה לנו לתפוס, שכל המציאות כולה, כל היש (הפוך מ'אין' – שהוא האינסוף) – לא רק שנוצרה בעבור האדם, אלא גם כלולה בתוכו? 

נאמר שמטרת הבריאה היא להטיב לנבראיו ולהעניק להם את כל אורו. עם זאת, נאמר גם שהנשמה לא יכולה לקבל את כל האור בבת אחת, כי  במקום להטיב, האור יהרוס אותה, חלילה. הנשמה, כלפי הבורא היא כלי לקבלת האור, כלפינו – הנבראים, הנשמה שלנו היא האור האלוקי.

על מנת שהנשמה תוכל לקבל את האור הוא חייב לתת לה במדידה, במשורה – כל פעם, בהתאם ליכולת שלה להפוך את מהותה דומה יותר לזו של הבורא. במילים אחרות, שהאדם שמקבל את אור האלוקות, יוכל להשתמש בו על מנת להטיב, להשפיע – ולא לצרכיו האגואיסטיים.

לצורך זה נבראו העולמות/ הַעֲלָמוֹת. כלומר, האור האלוקי התלבש בכיסויים המכונים עשר ספירות. כל ספירה היא כיסוי, לבוש, לאור אינסוף, על מנת שהאדם יוכל להתקדם בהדרגה להשוות צורה לבורא, דרך שכלול ותיקון, במהלך אינקרנציות רבות.

עשר הספירות הן כמו שלבי סולם, עליו צריך האדם לטפס על מנת להגיע בחזרה לכור מחצבתו, למקום שבו נשמתו נוצרה בתוך האלוהות (נקרא עולם אצילות, מהמילה – אצלו). כל מדרגה כזו מכוסה בווילון שנחשף יותר ויותר, במידה שאנחנו עומדים בתנאים של הבורא. המדרגות הופכות להיות שלבים של גילויים, כך שהעולה בהן מתקרב יותר ויותר לתודעה של הבורא; לעונג האינסופי.

על מנת להתקרב לרצון הבורא, עלינו לוותר על הרצון העצמי, זה מכונה: הכרת הרע (ר"ע). אין הכוונה לוותר על הרצון כמהות, שהרי כל מהותנו היא רצון לקבל, כך נבראנו; אלא שאנו יכולים להשתמש ברצון שלנו לקבל: משאבים, אנרגיות, חכמה וכו'… על מנת להפך כיוון – כלומר, להשפיע את כל מה שקיבלנו לעולם, במעגלים הולכים ומתרחבים. באופן הזה אנחנו מתחילים לכלול את כולם בתוכנו!

ונסכם בשאלה שפתחנו – איך זה שכל העולמות נמצאים בתוכנו? 

  1. ככל שאנחנו כוללים יותר ויותר מהעולם בתוכנו, אנחנו הופכים להיות העולם כולו!  (אדם-עולם)
  2. העולמות הם הַעֲלָמוֹת של אור אינסוף; בגמר תיקון הם אמורים להתבטל. באופן פרטי, כל אדם יכול להגיע לדרגות הולכות וגבהות, כשהוא מבטל בתוכו את ההעלמות/עולמות. ולזכות בדרגה רוחנית גבוהה מאוד, המכונה בשם: משיח.

להיום: אברר לעצמי מה גודל העולם שאני מכיל/ה בתוכי מבחינה ריגשית ומעשית? האם אני בלבד? אני וילדי? אני ומשפחתי המורחבת? אולי אני וקבוצה רחבה יותר של אנשים? אנסה לבדוק אם אני יכול/ה להכניס לתוכי חלק נוסף מהעולם בהדרגה, ואם כן, את מי?

print