12.5.21 – ממגדל בבל – ל-לֶךְ לְךָ 

בתאריך זה היינו אמורים להתכנס בכרמל לכנס ביוגרפי בטבע. בערב הכנס נדרשנו 'לחשב מסלול מחדש' – אזעקות בכל הארץ והתפרעויות בערים ובדרכים העמידו אותנו בפני הצורך לקבל החלטה מעשית להתנהלות רוחנית התואמת את הנסיבות הארציות. העובדה שהכנס לא יכול להתקיים הייתה ברורה, אך יחד עם זאת, באופן בהיר לא פחות, התעוררה ועלתה ההבנה שעבודה רוחנית פנימית היא בעלת חשיבות עליונה בעתות כאלו. על רקע זה החלטנו לקיים את הלימוד הזה.

לצפייה בשיעור המקדים ללימוד, שנערך יום קודם במסגרת הקורס 'האני האותנטי לחצו כאן

לצפייה בלימוד המשותף שנערך בעקבות השיעור לחצו כאן

בֶּן אָדָם, עָלֶה, לְמַעְלָה עָלֶה

עָלֶה לְמַעְלָה, עָלֶה בֶּן אָדָם

עָלֶה, לְמַעְלָה עָלֶה

כִּי כֹּחַ עֹז לְךָ

יֵשׁ לְךָ כָּנְפֵי רוּחַ,

כָּנְפֵי נְשָׁרִים אַבִּירִים.

אַל תְּכַחֵשׁ בָּם

פֵּן יִכְחֲשׁוּ בְּךָ.

דְּרֹשׁ אוֹתָם –

דְּרֹשׁ בֶּן אָדָם

וְיִמָּצְאוּ לְךָ מִיָּד.

* השיר מבוסס על מילותיו של הרב קוק בספרו “אורות הקודש”

 

לפניכם השאלות שניתנו לעבודה הביוגרפית בקבוצות, מוזמנים להמשיך ולעבוד איתן בחברותות, לימוד פורה:

 1. 'נעשה לנו שם'

א וַיְהִי כָל-הָאָרֶץ, שָׂפָה אֶחָת, וּדְבָרִים, אֲחָדִים.  ב וַיְהִי, בְּנָסְעָם מִקֶּדֶם; וַיִּמְצְאוּ בִקְעָה בְּאֶרֶץ שִׁנְעָר, וַיֵּשְׁבוּ שָׁם.  ג וַיֹּאמְרוּ אִישׁ אֶל-רֵעֵהוּ, הָבָה נִלְבְּנָה לְבֵנִים, וְנִשְׂרְפָה, לִשְׂרֵפָה; וַתְּהִי לָהֶם הַלְּבֵנָה, לְאָבֶן, וְהַחֵמָר, הָיָה לָהֶם לַחֹמֶר.  ד וַיֹּאמְרוּ הָבָה נִבְנֶה-לָּנוּ עִיר, וּמִגְדָּל וְרֹאשׁוֹ בַשָּׁמַיִם, וְנַעֲשֶׂה-לָּנוּ, שֵׁם:  פֶּן-נָפוּץ, עַל-פְּנֵי כָל-הָאָרֶץ.  ה וַיֵּרֶד יְהוָה, לִרְאֹת אֶת-הָעִיר וְאֶת-הַמִּגְדָּל, אֲשֶׁר בָּנוּ, בְּנֵי הָאָדָם.  ו וַיֹּאמֶר יְהוָה, הֵן עַם אֶחָד וְשָׂפָה אַחַת לְכֻלָּם, וְזֶה, הַחִלָּם לַעֲשׂוֹת; וְעַתָּה לֹא-יִבָּצֵר מֵהֶם, כֹּל אֲשֶׁר יָזְמוּ לַעֲשׂוֹת.  ז הָבָה, נֵרְדָה, וְנָבְלָה שָׁם, שְׂפָתָם–אֲשֶׁר לֹא יִשְׁמְעוּ, אִישׁ שְׂפַת רֵעֵהוּ.  ח וַיָּפֶץ יְהוָה אֹתָם מִשָּׁם, עַל-פְּנֵי כָל-הָאָרֶץ; וַיַּחְדְּלוּ, לִבְנֹת הָעִיר.  ט עַל-כֵּן קָרָא שְׁמָהּ, בָּבֶל, כִּי-שָׁם בָּלַל יְהוָה, שְׂפַת כָּל-הָאָרֶץ; וּמִשָּׁם הֱפִיצָם יְהוָה, עַל-פְּנֵי כָּל-הָאָרֶץ.  {פ} בראשית פרק יא'

 • חפש/י בביוגרפיה מקרים בהם קראת לעצמך בשם מתוך עצמך, מתוך המימד הארצי האנוכי. נסה/י לראות – על איזה פחד מ'מבול' ניסיתם להתגבר?
 • מתי התעורר בך הרצון, הכמיהה לשם הרוחני שלך? מהו שם זה?
 1. מגדל בבל – דור הפלגה ואחדות מדומה

דור המבול נקרא  דור הפלגה. הדור שלנו, שהנו דור אחרון לגאולה, מהווה שיקוף[1] של הדור ההוא. דור הפלגה מאופיין בכל המשתמע מהשורש פ.ל.ג

 • האם את/ה מוצא/ת דמיון בין הדור ההוא והתקופה שלנו?
 • מה גורם לך לבלבול? מתי את/ה מתבלבל/ת?
 • כיצד את/ה פועל/ת מול שפה שונה / תרבות שונה שנתפסת כמאיימת או מפחידה? באילו תחומים את/ה מוצא/ת את עצמך בעמדה של פילוג ופלגנות?
 • חפש/י בביוגרפיה תקופות בהן ניסית לייצר או השתייכת לקבוצה שיצרה אחדות מדומה או אפילו כפויה, בעוד במעמקים התקיימו רגשות קשים של שנאה ושיפוט כלפי האחר. מה הניע אותך או את הקבוצה לניסיון לייצר אחדות כזו? האם, איך ומתי הניסיון הזה עלה על שירטון והתפרק? מהו התהליך שאת/ה או הקבוצה ניסיתם להימנע ממנו? איזה ויתור נדרש על מנת לייצר קירבה אמיתית ולא מדומה – מה הייתם אמורים להבין לגבי האחר, מתוך נפשו הוא?
 1. אברהם אבינו – לֶךְ לְךָ

לאחר דור המבול – מופיעה דמותו של אברהם אבינו והציווי:

לֶךְ לְךָ מֵאַרְצְךָ וּמִמּוֹלַדְתְּךָ וּמִבֵּית אָבִיךָ אֶל הָאָרֶץ אֲשֶׁר אַרְאֶךָּ בראשית יב, א

המעבר מהפעילות בחוץ אל הפעילות פנימה – לֶךְ לְךָ – לך אל תוכך.

 • מתי התחילו אצלך ניצני ההיפוך מהפעילות בחוץ אל לֶךְ לְךָ? מה אפשר זאת? באיזו דרך את/ה הולך/ת?
 • בתהליך זה נדרש אומץ רב, אמונה והתמסרות – מה מקומם של תכונות אלו בך?
 1. איננו ברי החלפה – תפקידנו החד פעמי בבריאה והאופן בו אנו ממלאים אותו

לכל אחת/אחד מאיתנו תפקיד ייחודי וחד פעמי. איש איננו יכול למלא את מקומנו ואין זה משנה באיזה מקצוע אנו עוסקים ולאיזה מעמד אנו שייכים. על-כן כאשר אנו עוזבים את העולם אנו מותירים חלל.

 • האם באופן שאת/ה פועל/ת היום בעולם ובחיים את/ה בר/ת החלפה?
 • למה את/ה נדרש/ת היום על-מנת למלא את ייעודך, שליחותך החד פעמית בעת הזו, בהתגשמות הזו? באיזו הקרבה זה כרוך?

מגדל בבל / פיטר ברויגל האב

[1] חוק השיקופים – חוק השיקופים באבולוציה של העולם ובחיי בני האדם הינו תופעה מסתורית ביותר, ומהווה מפתח מרכזי להבנת הביוגרפיה של האנושות ושל היחיד. בנוסף לקשרים הכרונולוגיים בין התקופות העוקבות בחיי האדם והיקום, קיימים קשרים מסתוריים בין תקופות שאינן עוקבות, אך מתייחסות האחת לשנייה בחוקיות מסוימת. חוק השיקופים מצביע על העובדה שכל דבר בעולם מופיע כמה פעמים, ברמות תודעה שונות.

השיקופים מתרחשים החל מהמעגלים הפלנטאריים הרחבים ביותר, דרך עידנים (תקופות תרבות גדולות), תקופות תרבות קטנות, וכלה בחיי האדם הפרטי.

print