א וַיִּקְחוּ בְנֵי-אַהֲרֹן נָדָב וַאֲבִיהוּא אִישׁ מַחְתָּתוֹ, וַיִּתְּנוּ בָהֵן אֵשׁ, וַיָּשִׂימוּ עָלֶיהָ, קְטֹרֶת; וַיַּקְרִיבוּ לִפְנֵי יְהוָה, אֵשׁ זָרָה–אֲשֶׁר לֹא צִוָּה, אֹתָם.  ב וַתֵּצֵא אֵשׁ מִלִּפְנֵי יְהוָה, וַתֹּאכַל אוֹתָם; וַיָּמֻתוּ, לִפְנֵי יְהוָה.ויקרא י

פרשה זו עוסקת בשני נושאים: האחד – חנוכת הכהונה, והשני – בעלי החיים הכשרים למאכל אדם. במהלך החג השמיני לחנוכת הכהונה, אירע אירוע טרגי ונורא, בו מתים שני בניו הגדולים של אהרון הכהן, נדב ואביהוא, תוך כדי הטקס.

הסיבה למותם היא שהם הקריבו אש זרה. מה הכוונה באש זרה? מה ההבדל בינה לבין האש הנכונה?

עבודת אלוהים הנכונה, היא עבודה לשם שמים, ולא לשם סיפוק הצרכים של האדם. הצרכים יכולים להיות נמוכים ובסיסיים – כמו התאוות למיניהן, אך גם צרכים גבוהים יותר, המתחפשים לאש הנכונה. לדוגמא – לאומיות הגובלת בלאומניות, רצון עז לעשות מעל ומעבר למה שצריך, מעבר למה שאלוהים מצפה (כמו במקרה של בניו של אהרון) – דחפים אשר בשמם אנו נושאים את שם השם לשווא, ופוגעים בבני אדם אחרים. דחפים אלו הם אותה "אש זרה" אשר הרגה את בני אהרון.

בהקשר דומה, נוכל להתבונן בפסוקים הבאים:

י וַיֹּאמֶר קַנֹּא קִנֵּאתִי לַיהוָה אֱלֹהֵי צְבָאוֹת, כִּי-עָזְבוּ בְרִיתְךָ בְּנֵי יִשְׂרָאֵל–אֶת-מִזְבְּחֹתֶיךָ הָרָסוּ, וְאֶת-נְבִיאֶיךָ הָרְגוּ בֶחָרֶב; וָאִוָּתֵר אֲנִי לְבַדִּי, וַיְבַקְשׁוּ אֶת-נַפְשִׁי לְקַחְתָּהּ. מלכים א' יט

בפרק זה מתוארת בריחתו של אליהו הנביא מפני איזבל הצידונית, שמלכה בישראל באותה התקופה – ורדפה אחריו על מנת להרגו. הסיבה לכך הייתה, הריגת 400 נביאי בעל על ידי אליהו.

על אליהו נאמר שהיה נביא זעם. הזעם והקנאה היו חלק ממלבושיו הנפשיים, ולמעשה "אש זרה". הוא לא נתבקש על ידי אלוהים להרוג 400 נביאים – ועשה זאת על דעת עצמו. מסיבה זו נאלץ לברוח על נפשו, ללכת במדבר, כשהוא שואף נפשו למות מרוב תסכול וייאוש, 40 יום ו40 לילה – שהם תמיד סימן ארכיטיפי למסע רוחני, ולהישאר במערה במהלך 3 ימים – סימן ארכיטיפי לטרנספורמציה.

לאחר מכן מתגלה אליו אלוהים: יא וַיֹּאמֶר, צֵא וְעָמַדְתָּ בָהָר לִפְנֵי יְהוָה, וְהִנֵּה יְהוָה עֹבֵר וְרוּחַ גְּדוֹלָה וְחָזָק מְפָרֵק הָרִים וּמְשַׁבֵּר סְלָעִים לִפְנֵי יְהוָה, לֹא בָרוּחַ יְהוָה; וְאַחַר הָרוּחַ רַעַשׁ, לֹא בָרַעַשׁ יְהוָה.  יב וְאַחַר הָרַעַשׁ אֵשׁ, לֹא בָאֵשׁ יְהוָה; וְאַחַר הָאֵשׁ, קוֹל דְּמָמָה דַקָּה. מלכים א'

אלוהים מתגלה בקול דממה דקה, באחדות הניגודים, במקום בו יש שקט נפשי ורוחני, ולא סערות נפש, להט משיחי וקנאי בעל פוטנציאל הרסני, או כפייה דתית כזו או אחרת.

ואנחנו?

מה היא "האש הזרה" שלנו, אתה אנו פועלים במישורים שונים בחיים, והמאיימת לכלותנו? אלוהים לא חפץ בכך.

print